Vyhodnocení Mistrovství ČR ve freestyle bruslení 2012

Již 3. ročník Mistrovství České republiky ve freestyle bruslení se konal poslední prázdninovou sobotu 25. srpna 2012 na Letní scéně ve Smetanových sadech v Olomouci. Příznivci kolečkového bruslení měli možnost zhlédnout to nejlepší akrobatické umění na in-line bruslích ve volném stylu neboli freestyle slalom, rychlostní disciplínu speed slalom a výkonnostní disciplínu skok vysoký neboli free jump. Celodenní show plnou napětí, neuvěřitelných triků na in-linech mezi kelímky a bohatý doprovodný program pořádali občanské sdružení In-line klub, o. s. ve spolupráci s profesionální školou kolečkového bruslení LENE.

Letošní Mistrovství ČR ve freestyle bruslení bylo pro diváky opět velmi atraktivní. Všichni návštěvníci akce mohli vidět jezdce z celé České republiky i zahraničí. Novinkou bylo otevření juniorské kategorie, v níž soutěžili jezdci mladší 15 let.

V první disciplíně - speed slalomu - diváci mohli vidět rychlostní zápolení mezi dvojicemi bruslařů, tito mezi sebou bojovali v KO systému, ten lepší vždy postoupil do dalšího kola, vítězem se stal bruslař, který dokázal porazit všechny soupeře dvakrát. V juniorské kategorii zvítězila Hana Navrátilová, druhá se umístila Anna Němcová a na třetím místě skončila Anna Janoštíková. V ženské kategorii tuto disciplínu vyhrála Barbora Hessová, na druhém místě se umístila Monika Jankůj, bronzová medaile nebyla předána, neboť další závodnice se této disciplíny nezúčastnily. V kategorii mužů byl nejrychlejší Ondřej Indrák, za ním se umístil Tomáš Brandejs a třetí místo obsadil Martin Coufal.

Po rychlostní disciplíně následovala již tradičně disciplína ze všech tří nejkrásnější - freestyle slalom. V této „královské disciplíně“ musí bruslař čtyřčlenné porotě během jedné a půl minuty předvést svou choreografii na hudbu. Během této musí splnit 5 povinných triků – jízdu po 1 kolečku, sedací, skákací a otáčivý trik a trik nazvaný „Eagle“. Každý rozhodčí hodnotí zvlášť jedno ze 4 kritérií: techniku jezdce, zda jezdí v rytmu hudby, jaké má držení těla během jízdy, penalizace (počet převržených nebo neprojetých kelímků) a také společné kritérium show. V juniorské kategorii zvítězila talentovaná Hana Navrátilová, druhá se umístila Anna Janoštíková a třetí místo obsadila Tereza Nosková. V ženské kategorii první místo obsadila Alena Miketová, druhé místo Barbora Hessová a třetí místo nebylo opět pro nízký počet účastnic uděleno. V mužské kategorii první místo obsadil Tomáš Brandejs, druhé Tomáš Pour a třetí Ondřej Indrák.

Poslední disciplínou soutěžního dne byl free jump. Tato nově zařazená disciplína má pravidla obdobná jako skok vysoký v atletice. Soutěžící má za úkol s bruslemi přeskočit laťku umístěnou mezi dvěma stojany. Přeskočí-li tuto bez shození, postupuje do dalšího kola, v němž se laťka zvýší. Zvítězí soutěžící s nejlepším výkonem. V této disciplíně soutěžili letos pouze muži. Nejvyšší překážku přeskočil Jiří Fáber, na druhém místě skončil Tomáš Brandejs a třetí místo obsadil Ondřej Indrák.

Letošní mistrovské zápolení bylo plné mladých talentů v juniorské kategorii. Za toto je potřeba poděkovat místní bruslařce - mistryni Evropy a ČR těchto disciplín Mgr. Lence Buchcárové, která se ustavičně mládeži v tomto odvětví věnuje a snaží se v rámci sportovního klubu In-line klub, o. s. a ve škole in-line bruslení své velké zkušenosti mladým talentům předat.

Město Olomouc se díky těmto závodům řadí ve světě freestyle bruslení mezi taková města, jakou jsou například v Evropě Londýn, Paříž, Barcelona, Moskva, Varšava či v Asii Peking, kde tyto závody touto formou také probíhají. Je jisté, že zázemí a technická úroveň je v zahraničí o třídu lepší, my se však snažíme, aby se úroveň mistrovství každým rokem zvyšovala, a budeme se tak snažit i do budoucna. Bez finanční pomoci partnerů, sponzorů a podpory Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce toho však nedosáhneme, za to jim patří velký dík! Věřím proto, že tento mladý sport bude v tuzemsku čím dál tím více podporován nejen ze strany nadšenců, ale také ze strany institucí.

Je potřeba také poděkovat všem lidem, kteří nám pomáhali v přípravách a realizaci samotné akce, všem rozhodčím za nezávislé a spravedlivé rozhodování, účastníkům soutěže, kteří sebrali odvahu a účastnili se této ojedinělé akce, a samozřejmě divákům, kteří neúnavně povzbuzovali a podporovali soutěžící.

Děkujeme našim partnerům, sponzorům a donátorům...