Freestyle slalom je volný styl jízdy na kolečkových bruslích po rovině kolem kelímků skládající se z jednotlivých triků. Tato jízda si vyžaduje: zručnost na bruslích, ohebnost, sílu a kreativitu (a také schopnost kombinovat jednoduché triky). Někomu může freestyle slalom připomínat „tanec kolem kelímků“. Jedná se o disciplínu, k níž nepotřebujete nutně společníka (nejezdíte-li tzv. Jam - jízdu ve dvojici). Freestyle slalom je velice dobrý pro ty, kteří se chtějí na bruslích neustále zdokonalovat a učit se nové prvky (existuje spousta triků, které se neustále mohou vylepšovat o další). Člověk se při freestyle slalomu navíc odreaguje, pobaví a dodá si seběvědomí. Není nic lepšího, než mít radost z vlastního umění na bruslích, které jste ještě donedávna pouze obdivovali u jiných jezdců. Časem možná zjistíte, že se vám líbí, když vás lidé při tréninku pozorují, zvyknete si tak na obecenstvo a při soutěžích máte výhodu před soupeři, kteří bojují s nervozitou právě díky obecenstvu.

Soutěžení ve freestyle slalomu

Ve světě existují 2 formy soutěží: individuální (klasické) a „battles“. Každá forma soutěže má také svou organizaci, která ji zastřešuje. Pro individuální soutěže to je IFSA (International Freestyle Skaters Association) a pro „battles“ WSSA (World Slalom Series Association).

Soutěže organizované asociací IFSA mají svá pravidla, která se každoročně mění, a jsou rozdílné od soutěží nazvaných „battles“. Obecně má bruslař na soutěžích dle aktuálních pravidel IFSA za úkol hlavně jezdit kolem třech různě rozmístěných řad kelímků. Soutěžící má za úkol ve stanoveném čase představit porotě svou choreografii za doprovodu vlastní hudby.

Pravidla freestyle slalomu dle IFSA ve stručnosti:

K této disciplíně potřebujeme 54 plastových kelímků rozdělených do tří řad. Každá řada má jinou vzdálenost (rozteč) mezi kelímky:

  • 1. řada: rozteč mezi kelímky: 50 cm; počet kelímků v řadě: 20 ks
  • 2. řada: rozteč mezi kelímky: 80 cm; počet kelímků v řadě: 20 ks
  • 3. řada: rozteč mezi kelímky: 120 cm; počet kelímků v řadě: 14 ks
Závodní plocha pro freestyle slalom

Každý soutěžící má 1,5 min. (90 vteřin), aby ukázal porotě svou choreografii, kterou si předem natrénoval s muzikou. Podmínkou je projít kolem každého kelímku minimálně jednou. Za shozené a neprojeté kelímky se odečítají body jako penality. Hodnotí se 4 kritéria: penality, provedení, styl, technika a 5. „dobrovolné“ kritérium je show. Na soutěži IFSA jsou 4 rozhodčí, každý z nich hodnotí jiné kritérium. Výsledky se v závěru sčítají, přičemž nejvyšší počet bodů je uděleno vítězi.

Děkujeme našim partnerům, sponzorům a donátorům...