Vyhodnocení Mistrovství ČR ve freestyle bruslení 2011

Druhý ročník Mistrovství České republiky ve freestyle bruslení se konal poslední prázdninovou sobotu 27. srpna na Letní scéně ve Smetanových sadech v Olomouci. Diváci měli možnost zhlédnout akrobatické prvky na in-line bruslích ve volném stylu plné elegance a tanečního umění. Dalšími soutěžními disciplínami freestyle bruslení byly rychlostní slalom a skok vysoký. Celodenní show plnou napětí, neuvěřitelných triků na in-linech mezi kelímky a bohatý doprovodný program pořádal sportovní klub Freestyle skating klub, o. s. (FSK).

„Letošní Mistrovství ČR ve freestyle bruslení bylo pro oči diváků velmi atraktivní. Diváci viděli umění mistryně Evropy ve freestyle slalomu Lenky LENE Buchcárové, svůj titul obhajovali mistři ČR z loňského roku, soutěžilo se nově ve free jumpu,“ uvedl jednatel pořádající organizace Petr Coufal.

V první disciplíně - speed slalomu - diváci mohli vidět rychlostní zápolení mezi dvojicemi bruslařů, tito mezi sebou bojovali v KO systému, ten lepší vždy postoupil do dalšího kola, vítězem se stal bruslař, který dokázal porazit všechny soupeře dvakrát. V ženské kategorii tuto disciplínu zvítězila Lenka Buchcárová, na druhém místě se umístila loňská vítězka Barbora Hessová a bronzové umístění získala Eliška Szabová. V kategorii mužů byl nejrychlejší Ondřej Indrák, za ním se umístil Martin Coufal a třetí místo obsadil Petr Coufal. Obě kategorie ovládli domácí jezdci ze sportovního klubu FSK.

Po rychlostní disciplíně následovala disciplína ze všech tří nejkrásnější - freestyle slalom. V této „královské disciplíně“ musí bruslař čtyřčlenné porotě během jedné a půl minuty předvést svou choreografii na hudbu. Během této musí splnit 5 povinných triků – jízdu po 1 kolečku, sedací, skákací a otáčivý trik a trik nazvaný „Eagle“. Každý rozhodčí hodnotí zvlášť jedno ze 4 kritérií: techniku jezdce, zda jezdí v rytmu hudby, jaké má držení těla během jízdy, penalizace (počet převržených nebo neprojetých kelímků) a také společné kritérium show. Královskou disciplínu ovládla nejzkušenější bruslařka u nás a úspěšná reprezentantka Lenka LENE Buchcárová, která má za sebou také závody v zahraničí (Anglie, Francie, Španělsko). K evropskému titulu v této disciplíně tak mohla letos přidat také národní titul. Druhý nejlepší výkon dle poroty předvedla v ženské kategorii Barbora Hessová, také z olomoucké části FSK a na třetím místě se umístila Ingrid Švajčiaková z Bratislavy (klub I-riders). V mužské kategorii nejlepší jízdu s pěknou show předvedl Tomáš Brandejs z Olomouce (FSK), druhý se umístil Boris Burger z Bratislavy (I-riders) a na třetím místě skončil loňský vítěz Ondřej Indrák z Olomouce (FSK).

Poslední disciplínou soutěžního dne byl free jump. Tato nově zařazená disciplína má pravidla obdobná jako skok vysoký v atletice. Soutěžící má za úkol s bruslemi přeskočit laťku umístěnou mezi dvěma stojany. Přeskočí-li tuto bez shození, postupuje do dalšího kola, v němž se laťka zvýší. Zvítězí soutěžící s nejlepším výkonem. Výsledky free jumpu: Napotřetí byla nejlepší ve své kategorii Lenka Buchcárová, která tak dokázala, že je v tuzemském světě freestyle bruslení opravdovou ikonou. Druhé místo obsadila Eliška Szabová. Mužskou část vyhrál Daniel Padrta z Brna, který přeskočil výšku 105 cm. Druhé místo obsadil Ondřej Indrák (FSK Olomouc) a na třetím místě skončil Petr Coufal (FSK Olomouc).

„Město Olomouc se díky těmto závodům řadí ve světě freestyle bruslení mezi taková města, jakou jsou například Londýn, Paříž, Barcelona nebo Moskva, kde tyto závody touto formou také probíhají. Je jisté, že zázemí a technická úroveň je v zahraničí o něco lepší,“ zmiňuje Petr Coufal, „my se však snažíme, aby se úroveň mistrovství každým rokem zvyšovala, a budeme se tak snažit i do budoucna. Bez pomoci partnerů, sponzorů a podpory Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce toho však nedosáhneme, za to jim patří velký dík! Věřím proto, že tento mladý sport bude v tuzemsku čím dál tím více podporován nejen ze strany nadšenců, ale také ze strany institucí.“„Je potřeba také poděkovat všem lidem, kteří nám pomáhali v přípravách a realizaci samotné akce, všem rozhodčím za nezávislé rozhodování, účastníkům soutěže, kteří sebrali odvahu a účastnili se této ojedinělé akce,“ dodal organizátor mistrovství.

Děkujeme našim partnerům, sponzorům a donátorům...